Główna treść portalu

Instytucja: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli

Kraków

Muzeum Etnograficzne w Krakowie powstało z pasji i szacunku dla kultur. Dla kultury chłopskiej. Dla kultur europejskich. Dla kultur egzotycznych. To uderzający rys tej najstarszej i największej kolekcji etnograficznej w Polsce. Swoje powstanie w 1911 roku zawdzięcza wysiłkom Seweryna Udzieli – nauczyciela, etnografa-amatora i kolekcjonera wytworów kultury ludowej. Pragnął on „ocalić od zagłady przeżytki przeszłości znikające bezpowrotnie”. Widział w muzeum etnograficznym warsztat nauki, gdzie „zasiada się do pracy i robi studya nad historią i stanem obecnym kultury narodów” (1904). Dziś, ponad sto lat od powstania, Muzeum rozwija tę myśl: dokumentuje i interpretuje to, co odchodzi, prowadzi badania nad współczesnością.

 

Lokalizacje

Ratusz kazimierski
gmach główny – wystawa stała

Plac Wolnica 1, Kraków

Dom Esterki
wystawy czasowe, sekretariat, biblioteka

ul. Krakowska 46, Kraków

Dawny folwark
„Magazyn Studyjny” w dawnym folwarku Kraków Kobierzyn

ul. Doktora Józefa Babińskiego  29, Kobierzyn

 

Dostępność

Muzeum Etnograficzne w Krakowie chce być dostępne dla każdego. Ponieważ nasi goście mają różne potrzeby, pracujemy nad tym, by każdy czuł się u nas dobrze i jak najpełniej korzystał z naszej oferty. Przestrzeń Muzeum, w której prezentujemy stałą ekspozycję, dostosowaliśmy do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową. Opracowaliśmy ścieżkę zwiedzania dla osób z dysfunkcją wzroku. Współpracujemy z tłumaczami polskiego języka migowego. Prowadzimy warsztaty dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Jesteśmy otwarci na wszelkie potrzeby, sugestie i pomysły. Prosimy je zgłaszać Oldze Błaszczyńskiej, która koordynuje prace nad dostępnością Muzeum dla wszystkich, którzy chcą je odwiedzić.

 

Lokalizacja Muzeum i dojazd
Muzeum Etnograficzne w Krakowie działa w dwóch lokalizacjach: w Ratuszu przy placu Wolnica 1 i w Domu Esterki na ulicy Krakowskiej 46. Oba budynki znajdują się w niedużej odległości od siebie. Aby dotrzeć z Ratusza do Domu Esterki lub na odwrót, musisz pokonać około 100 metrów. W Ratuszu na placu Wolnica 1 jest prezentowana wystawa stała, tutaj także odbywa się większość wydarzeń edukacyjnych. Dom Esterki jest miejscem wystaw czasowych. Znajdują się tutaj również biblioteka i sekretariat Muzeum. Możesz do nas dotrzeć komunikacją miejską. Najbliżej obu siedzib Muzeum znajduje się przystanek tramwajowy „Plac Wolnica”. Zatrzymują się tutaj tramwaje linii nr 6, 8, 10 i 13. Obie siedziby Muzeum znajdują się w strefie płatnego parkowania. Nie dysponuje własnym parkingiem dla zwiedzających.

 

Polityka cenowa
Osobom z niepełnosprawnościami oferujemy:

  • ulgowy bilet wstępu na wystawę stałą w cenie 7 zł,
  • ulgowy bilet grupowy (od 10 osób wzwyż) w cenie 5 zł od osoby.

Zwiedzający nie ponosi żadnych dodatkowych kosztów wynikających z dostosowania oferty i przestrzeni Muzeum do jego potrzeb.

 

Zwiedzanie z asystentem
W Ratuszu przy placu Wolnica 1, gdzie prezentowana jest wystawa stała, istnieje możliwość zwiedzania w towarzystwie asystenta. Jeśli zatem samodzielna wizyta w Muzeum jest dla ciebie trudna, pamiętaj, że możesz zwiedzać wystawę stałą z asystentem. Asystent pomoże ci bezpiecznie i komfortowo przemieszczać się po terenie Muzeum oraz w pełni korzystać z dostępnych materiałów. Jest to oferta bezpłatna. Jeśli będzie taka potrzeba, asystent pomoże ci dotrzeć z przystanku tramwajowego lub samochodu do Muzeum i z powrotem. Ze względów organizacyjnych prosimy o zgłaszanie chęci skorzystania z asysty co najmniej na dwa dni przed planowaną wizytą.

 

Tłumaczenie na polski język migowy

  • dla grup niewiększych niż 12 osób,
  • zwiedzający ponoszą koszt biletu wstępu z oprowadzaniem,
  • tłumaczenie na PJM jest ofertą bezpłatną,
  • ze względów organizacyjnych prosimy o rezerwację zwiedzania z tłumaczeniem przynajmniej dwa tygodnie przed planowaną wizytą.

Uwagi

Prosimy o punktualne przybycie na zajęcia. W przypadku spóźnienia ponad 15-minutowego Muzeum może odmówić przyjęcia grupy na zajęcia. W razie gdy grupa nie pojawi się w Muzeum i uprzednio nie odwoła wizyty, będziemy zmuszeni obciążyć organizatora kosztami przewodnika.

 

https://www.youtube.com/watch?time_continue=27&v=iK0a8-K8aEc

Strona internetowa

https://etnomuzeum.eu/

Dojazd

Kontakt

Olga Błaszczyńska
koordynatorka dostępności
telefon lub SMS: 533 325 435
e-mail: blaszczynska@etnomuzeum.eu