Galeria Arsenał w Białymstoku powstała w 1965 roku jako jedno z Biur Wystaw Artystycznych. Obecnie Galeria Arsenał jest miejską instytucją kultury finansowaną z budżetu Miasta Białegostoku. Dyrektorem instytucji jest Monika Szewczyk. Galeria Arsenał jest miejscem, które wyraźnie zaznacza się na mapie kulturalnej zarówno Polski, jak i Europy.
Galeria realizuje konsekwentny autorski program wystawienniczy – prezentuje i promuje sztukę najnowszą różnych mediów (malarstwo, rzeźba, obiekty, fotografia, wideo, instalacje intermedialne, performance, itp.). Galeria organizuje ponad 20 wystaw rocznie – indywidualnych i problemowych, czasami przedstawia również programy innych interesujących galerii. Organizujemy również koncerty muzyki awangardowej oraz pokazy filmowe. Galeria realizuje katalogi i inne wydawnictwa do prezentowanych wystaw.
W 2008 roku otworzyliśmy nową przestrzeń wystawienniczą Galeria Arsenał elektrownia znajdującą się w budynku starej elektrowni.
Promujemy sztukę polską za granicą, organizując wystawy w uznanych galeriach i instytucjach kulturalnych.
Od wielu lat realizujemy szeroko rozumiany program edukacyjny Plac Zabaw Arsenał na który składają się zarówno wykłady i spotkania jak i warsztaty prowadzone m. in. przez artystów współczesnych. To wielopłaszczyznowy program, który umożliwia przede wszystkim dialog ze sztuką. Wychodzimy naprzeciw widza w każdym wieku by na różnych poziomach rozmawiać o sztuce współczesnej.
Na początku 2016 roku wdrożyliśmy w instytucji regularne oprowadzania z audiodeskrypcją dla osób z dysfunkcją wzroku. Ponadto oprowadzania autorsko-kuratorskie są tłumaczone na Polski Język Migowy.
Nawiązaliśmy współpracę z Fundacją Kultury Bez Barier, Fundacją Szansa dla Niewidomych – Tyflopunkt w Białymstoku, Polskim Związkiem Niewidomych, Spółdzielnią Niewidomych Białystok, Stowarzyszeniem Pomocy Niesłyszącym „MIG – iem”, Towarzystwem Pomocy Głuchoniewidomym -Regionalny Klub Głuchoniewidomych w Białymstoku. Beneficjenci wymienionych instytucji regularnie korzystają z naszej oferty.